poniedziałek, 3 października 2011

"Przełamać noc" - Liz Murray.


Tłumaczenie: Arkadiusz Belczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne
Stron: 435

Jeśli zdarzyło ci się narzekać, że na obiad była zupa, a nie ulubione schabowe. Jeśli pokłóciłeś się z rodzicami, ponieważ nie chcieli ci kupić nowej komórki. Jeśli ściągałeś na klasówce, bo zamiast się uczyć, grałeś w grę komputerową. Jeśli wyrzuciłeś jedzenie do kosza, bo ci nie smakowało. Jeśli swoje nieróbstwo, lenistwo czy przestępstwa tłumaczysz trudną sytuacją rodzinną. Jeśli nie doceniasz tego, co masz. Jeśli wydaje ci się, że nie możesz zmienić swojego życia na lepsze. Jeśli potrzebujesz inspiracji.

To jest książka dla ciebie.

"Łamanie nocy" w slangu miejskim oznacza przetrwanie bez snu aż do świtu. Liz Murray wiele razy łamała noce, gdy w wieku piętnastu lat została bez dachu nad głową. Dla mnie ten tytuł ma też inne znaczenie - Liz ostatecznie przełamała mrok, w którym żyła i otworzyła się na jasność, a jasność otworzyła się na nią.

Trzydziestojednoletnia dziś autorka to dziecko narkomanów. Rodzice bardzo kochali małą Liz i jej starszą siostrę Lisę, ale byli zbyt słabi, żeby zerwać z uzależnieniem. Ta książka jest szczegółową autobiografią niezwykłej dziewczyny, już kobiety, która mimo wielu przeciwności losu, wielu mniejszych i większych tragedii, postanowiła skończyć liceum i pójść na studia. W tym pomógł jej "New York Times", który opłacił naukę Liz na Harvardzie w ramach programu stypendialnego.

Nie będę streszczać fabuły, bo to Liz wam najlepiej o wszystkim opowie. Przeprowadzi was przez swoją trudną drogę z ulicy na renomowaną uczelnię. Da lekcję wybaczania, przetrwania. Uświadomi, że "życie każdego z nas ma taki sens, jaki mu sami nadamy". Po prostu - pokaże, jak przełamać nawet najciemniejszą, najtrudniejszą noc.

Nie umiem być obiektywna wobec tej książki. Nie umiem być obiektywna wobec Liz i jej historii, którą poznałam najpierw za sprawą filmu Homeless to Harvard (na marginesie - bardzo polecam, choć książka działa intensywniej, głębiej). Nie umiem nawet pisać o tej książce, bo coś w środku wciąż mnie ściska. Wiem jedno - to i dobra książka, i ważna. Uświadamia, że mimo niełatwej, a nawet bolesnej przeszłości nadal może czekać nas piękna przyszłość. Trzeba tylko dać sobie szansę i uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

Moja ocena: 6/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Rodzinnego.

12 komentarzy:

 1. Są takie książki, o których nie potrafimy nic powiedzieć, bo same w sobie robią wrażenie. Przeczytam z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Początek przypomniał mi cytat "Narzekałem, że nie mam butów, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał stóp"... Nie czytałam jeszcze książki z punktu widzenia dzieci narkomanów. Słyszałam o filmie, który jest ekranizacją, chętnie przeczytam i obejrzę! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę ją przeczytać, bo widzę, że to jedna z tych trudnych historii, które poruszają i na długo zostają w pamięci. Nic tylko czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka porusza trudny, ale i ważny temat, dlatego myślę że jak najbardziej warto po nią sięgnąć. A twoja wysoka ocena tylko mnie w tym utwierdza ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się, że powieść jest piękną historią, nie będę się opierać...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z Twojej recenzji wynika, że to naprawdę wartościowa książka, która warta jest poświęconego jej czasu. Wydaje mi się, że pozwala ona bardziej docenić to co mamy i zmobilizować do działania. Na pewno wpiszę ją na swoją listę 'do przeczytania' :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczególnie lubię książki, które poruszają trudne tematy, a ta chyba właśnie do takich należy. Dodaje do listy i z pewnością kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie prawdziwe, choć niekiedy trudne historie z życia wzięte. Książka wędruje na listę 'do przeczytania' :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet nie wiem kiedy pochłonęłam część tej recenzji zaintrygowanymi oczyma - część, bo przyznam się, że na początku z niejakim znudzeniem prześlizgiwałam się przez poszczególne słowa. Jednak teraz mogę orzec, że z chęcią przeczytam tę powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Many homes have fireplaces for both warmth and decor.
  On the website or through the smartphone apps,
  you can view your energy usage and compare your usage to people in your geographic
  region or across the globe. The Sewing Kit found at RHL is
  a great buy found for under $5.

  Have a look at my site :: nest thermostat

  OdpowiedzUsuń
 11. The touch screen automatically gets turned off if you do not use the device for a specified
  period. Note 2 adopts the same cover material of Samsung galaxy s3 to make its
  rear cover, hence strengthening fashionable aesthetic feelings,
  but devoid of flexibility that Note has. This is not only handy for presenting you with updates all in one place but it also merges with all of
  your contacts and calendars that are stored within
  these accounts.

  OdpowiedzUsuń
 12. However, all of the digital products including Samsung
  Galaxy Tab as well, which use memory card to store your data or
  files, such as videos, images or audio files, so human operation would
  make data lost on Galaxy Tab accidently. A whole host of image enhancing features is provided as standard
  which allows users to manipulate and edit images and videos, including autofocus,
  touch-focus, face & smile detection as well as geo-tagging which
  functions based on GPS. Like the Apple i - Pad Keyboard Dock listed above,
  the Logitech Android Keyboard has many tablet-friendly features.  my site ... samsung galaxy tab 2

  OdpowiedzUsuń